Ekim 31, 2016

GÜNEY AFRİKA

By In SEYAHAT YAZILARI

Sabah uyandığında gözünü farklı bir kıtada açmak istediğinde, keşfedilmemiş uzaklar çağırdığında, merak dürttüğünde, son ana kadar karar verme özgürlüğünü yaşamak istediğinde, vize ile uğraşmak istemediğinde, içindeki hayvan sever ortaya çıktığında, safariye çıkmak istediğinde, insanları ve havasıyla sıcak bir yerde olmak istediğinde gidebileceğin en eşsiz destinasyonlardan bir tanesi de Güney Afrika’dır.

Safari ile çok güzel bir doğada vahşi yaşamı yakından görebilme,eğlence,nefis yemekler,dünyanın en lezzetli şarapları arasına girmeyi başarabilmiş enfes şaraplar,dinlence,bol ve ilginç aktiviteler.Güney Afrika seyahati bir yerde 3-5 gün kalınarak yapılacak bir gezi değil.Her gün hareket,her gün değişik yerler,insanlar,aktiviteler ile bol hareketli bir gezi.


Boulders plajında,sevimli penguenlerle birlikte olmak hatta isterseniz beraber yüzmek, Seal Island yani fok adasında fok balıklarını seyretmek, 1860 metre yüksekliğinde,üzerinde 1470 çeşit bitki bulunduran,Cape Town şehrine hayran bırakacak manzarası ile Masa Dağı, Hint Okyanusu ile Atlas Okyanusunun birleştiği dünyanın dibi olarak tabir edilen Ümit Burnu, Sonradan inşa edilerek,dünyanın en güzel turizm komplekslerinden biri olan kayıp şehir SunCity, Avrupa’nın ve Amerika’nın en güzel sahil şehirlerini kıskandıracak kadar güzel Afrika’nın Avrupası Cape Town şehri, Altın,elmas,platin gibi çok değerli madenlerin bolca bulunduğu bu kara kıtanın nadide parçası Güney Afrika’dasınız.

Afrika,52 ülkeden oluşan,dünyanın en eski ve en büyük kara parçasıdır.G.Afrika da kıtanın en güneyinde,50 milyon kadar nüfusa sahip bir ülkedir.% 76 siyah,%26 beyazdır.En çok beyaz Capetown da yaşıyor. 3 başkenti vardır bunlar; Pretoria(yürütme),Blomfontein(yargı)ve Cape town(yasama). Ülkenin dörtte bire yakınının aids olduğu söyleniyor resmi rakamlarca.Yıllarca zencilere seçme hakkı tanınmamış. Ülkenin kahramanı Nelson Mandela.1990-91 yılına kadar 27 yıl hapis yatmıştır.Çıktıktan sonra 1994 yılında katıldığı ilk seçimlerde ülkenin başkanı olmuştur ve o yıllardan sonra ülke gelişmeye başlamıştır. Ülkede futbol pek sevilmiyor.Rugby ve kriket bizdeki futbol gibi tutkuyla seviliyor.Ülkede 11 yabancı dil var.İngilizce ve Afrikaner ana dilleri.

Para birimi rand.1 TL 4,3 rand ediyor.Pahalı bir ülke değil.Yemek çok zengin.13 milyon baş sığır ve 2 okyanus olunca çeşit de haliyle bol oluyor.Ülke şu an 3. bayraklarını kullanyor. Mercedesin sağdan direksiyonlu arabalarının tamamı burada imal ediliyor ve dünyaya buradan gidiyor.


JOHANNESBURG:

İlk altın madeninin bulunduğu yer olarak biliniyor.150 yıl öncesine kadar pek birşey yokken,altının bulunması ile şehir gelişiyor.Halen de çok kozmopolit bir yer.Ciddi güvenlik sorunu var. Johannesburg şehri dünyada suç oranı yüksek olan şehirlerden birisidir. Aynı zamanda siyah ve beyaz ırkların ayrımı yani upper thigh döneminin izlerini hala taşımaktadır. Siyah ve beyazların oturdukları bölgeler farklıdır. Beyazlar ne kadar lüks içinde yaşıyorsa siyahlarda o kadar yoksulluk içinde yaşıyor. Şehirde yaşayan beyazların evleri elektrik telleriyle çevrili ve alarm sistemleri kuruludur. Sokakta tek başlarına yürüyemezler. Hepsinin arabası vardır. Arabayla ulaşımlarını sağlarlar. Güvenlik, özel güvenlik şirketleri sayesinde sağlanıyor.Şehirde yaklaşık 4 milyon kişi teneke mahallelerde ve evlerde çok zor şartlarda yaşıyor.Mandelanın evide burada bulunyor. Johannesburg şehri dünyanın her köşesinden insanı bir arada barındırır. Bu çok sesliliğin ve kültürlülüğün yarattığı yüksek enerji şehre gece gündüz dinamik, hareketli ve tempolu bir atmosfer kazandırıyor.

SUN CİTY

Özerk bir bölge olarak inşa edilmiştir.Daha önce doğal bir afetle yerle bir olmuş.3 tane büyük oteli bulunan bu şehre yitik şehirde deniyor.Casinoları ve eğlence hayatı ile meşhur.İnsanlar arabaları ile gelip kumar oynuyorlar.Kumar serbest.Küçük Las Vegas diyebilirsiniz.şehirde içinde dalga havuzu ile her gün saat 12’de gerçekleşen yapay bir depremin yaşandığı bir köprü, büyük bir yapay göl ve timsah çiftliği de bulunmaktadır.

Cape Town

Güney Afrika’nın yasama başkenti olan Cape Town ülkenin en turistik şehirleri arasındadır ve dünyanın en güzel şehirlerinden birisidir. Şehirin dağlarının doğal yapısı tüm dünyada yalnızca altı farklı yerde tespit edilen bitki örtüsü krallığından bir tanesini oluşturuyor. UNESCO tarafından 2004 yılında Dünya Mirası Listesine alınan bitki örtüsü krallığı 9000 ayrı türü içeriyor ve bunların içinde yarıdan fazlası bulunduğu bölgeye özgü olarak yetişmektedir.

Güney enlem şarapları

Doğal bitki örtüsü ve doğası ile, yeryüzündeki cennet köşesini içinde barındıran Cape Town sahip olduğu iklimi, toprak yapısı ve güney yarım kürede olmanın verdiği coğrafi konum avantajı ile kaliteli üzüm için gerekli olan koşulları yerine getirerek şarap alanında dünya çapında haklı bir şöhrete sahiptir. Şehir merkezine yaklaşık yarım saat uzaklıkta olan Stellenbosch bölgesinde şarap tadımının yapılabileceği, mahzenlerin gezilebileceği ve butik otellerde konaklama imkânı olan büyük ölçekli bağ çiftlikleri göz alabildiğince uzanıyor. Muhteşem bağlar, bahçeler ve vadiler insanı kendinden geçiriyor.

Masa Dağı

Şehirdeki en turistik dağ yatay olarak sanki bir bıçakla kesilmiş gibi tepesi dümdüz olan masa şeklindeki Masa Dağı (Table Mountain)dır. Masa dağı 1860 metre yüksekliğindedir ve üzerinde yaklaşık 1470 çeşit bitki çeşidi bulunuyor.Ve bunların %70 i endemik bitkilerden oluşmaktadır.Hava koşulları müsait olduğu zaman buraya çıkarak teleferiğe binilebilir ve kartpostalları süsleyen kuş bakışı manzara seyredilebilir.Masa dağı dünyanın yeni 7 harikasından birisi seçilmiş.

Boulders plajına geldiğinizde şaşırtıcı bir manzara görürsünüz.Sevimli penguenler plajda dolaşmaktadırlar. 1984-85 yılarında Antartika’dan yolunu şaşırıp bir çift penguen tesadüfen buraya geliyor ve sonrada Boulders plajında üremeye başlıyorlar.Şimdi ise sayıları çoğalmış halde burada yaşıyorlar.

Seal Island adasında ise sevimli foklar,deniz aslanları bulunuyor.

KRUGER MİLLİ PARKI

Güney Afrika’da buluna Kruger Milli Parkı dünyanın en iyi vahşi yaşam alanlarından biri durumundadır. 18,989 km2’lik alan genişliği ile dünyadaki en büyük milli parklardan biri olma özelliğini taşımaktadır. 1898 yılında beri koruma altında olan park 1926 yılında resmen milli parklar statüsüne alınmıştır. 500’den fazla kuş türüne, 100 sürüngene ve yaklaşık 150 memeliye ev sahipliği yapan bu alanda arkeololik sit alanları şaşırtacak bir ağaç ve çiçek çeşitliliği vardır ve ülkenin en önemli ulusal parkıdır.

LESEDİ KÜLTÜR KÖYÜ

Güney Afrika’da yaşayan siyah kabilelerin yaşam şekillerini, danslarını, gelenek ve göreneklerini yakından görebileceğiniz kültürel bir köydür. Gezinin başlangıcındaki video sunumu ile siyah kültürlerin tarihi anlatılıyor ve daha sonra ufak gruplara ayrılarak Zulu-Xhosa-Basotho ve Pedi kabilelerinin ev yaşamlarını sergileyen alanlara giriliyor. Daha sonra sunulan kültürel Afrika dansları hoş bir alternatif. Lesedi Kültürel Köyü’nde geleneksel Afrika Mutfağının değişik tadlarını bulmanız mümkün.

FOTĞRAFÇILAR İÇİN;

Güney Afrika gezisinde çok değişik konularla karşılaşırsınız.İnsan,manzara,vahşi yaşam ve sokak fotoğrafları.Çok fazla mekan fotoğrafı çıkmaz.Sokaklarda ve kabile ziyaretinde 16-50 mm.(24-70 mm.full frame karşılığı)işinizi yüzde doksan çözüyor.Ümit Burnu ve Masa dağına gittiğinizde daha çok manzara fotoğrafları ile karşılaşırsınız ve burada 10-24 mm (16-35 mm.full frame karşılığı) objektif işinizi görür.Polarize filtre de yanınızda olsun.Bu gezide daha çok gündüz ve açık havada gezdiğiniz için,makinenize 18-135 mm gibi geniş aralıklı bir zoom lens takarak tek lensle bir çok sorunu çözersiniz.Bu tip lenslerin tek sıkıntısı diyafram aralığının biraz yüksek olmasından dolayı (f/3,5-5,6 gibi)karanlık hava ve kapalı ortamlarda enstantaneyi düşürmesi.Bu da iso değerini artırmanız anlamına gelir ki, fotoğraflarda oluşacak gren sorunundan dolayı pek tercih edilmez.Onun dışında yeterli ışık varsa tek body ve tek lensle rahat rahat dolaşırsınız.Safari kısmında ise,40-150 mm(70-200 mm.full frame karşılığı) ve 100-400 mm.lenslerle çalışmanız gerekir.Arabadan çekim yaptığınız için ve hayvanlara çok fazla yaklaşılamadığı için uzaktan lensin telefoto özelliğini kullanarak daha iyi vahşi yaşam  fotoğrafları çekebilirsiniz.

 

Leave a Comment