Kasım 1, 2016

KENYA (MASAİ MARA) SAFARİ

By In SEYAHAT YAZILARI

KENYA (MASAİ MARA ) SAFARİ

Kenya, Orta Afrika’nın doğusunda, Afrika’nın en yoğun vahşi hayvan popülasyonuna sahip ülkedir. Korunaklı hayvan ve bitki örtüsü rezervleri olan Ulusal Parklar’da gerçek Afrika’yı deneyimleyebilirsiniz. Kuzey Afrika’da Tanzanya (Serengeti ) ve Kenya (Masai Mara) arasında 2 milyon hayvanın göçüne şahit olmak mümkün. Otobur olan Afrika antilopları, zebralar, ve Thomson ceylanları Haziran’da Tanzanya’da kurak dönem başladığı için Kenya’ya, Kasım’da ise Kenya’da kurak dönem başladığı için yine Tanzanya’ya geri dönerek göç ediyorlar.

SAFARİ

Kelime anlamı ‘Yolculuk’ olan Safari, vahşi doğada neler ile karşılaşacağınızı bilemediğiniz için gözlerinizi keskinleştirdiğiniz, kulaklarınızı açtığınız, tüm kokuları içinize çektiğiniz, pür dikkat kesilerek sadece ‘o an’da olduğunuz gerçek bir yolculuk türüdür. Hedef olmadan, sonuç olmadan, sadece yolda olmanın ve karşılaştığınız tesadüflerin değerini bildiğiniz bir yolculuk.

Safari’de güne, güneşin doğuşu, havanın taze serinliği, buram buram adaçayı kokuları ile doğanın uyanışını deneyimleyerek başlarsınız ve tüm gün uçsuz bucaksız manzaralar eşliğinde sonsuzluk hissini yaşarsınız. Ve gün içinde yavaş yavaş gördüğünüz aslanlar, leoparlar, çitalar, bufalolar, hipopotamlar, ceylanlar, zebralar, filler, antiloplar, zürafalar, renk renk kuşlar ile bambaşka bir dünyaya adım atarsınız. Hepsinin ayrı bir yaşam döngüsü, farklı özellikleri olduğunu öğrenirsiniz.

Sizi derinden etkileyen ve hayrete düşüren her safari günü, muhteşem bir gün batımı ve de ardından gökyüzündeki binlerce yıldızın şovu ile sonlanır. Bir sonraki gün sizi bekleyen sürprizlerin merakı ile ertesi günü heyecan ile beklersiniz.

Masai Mara Ulusal Parkı

Her yıl, Ağustos – Ekim ayları arasında, yaklaşık iki milyon antilop ve zebra ve bazı hayvanlar, taze ot bulmak amacıyla Serengeti-Tanzanya’dan Masai Mara- Kenya’ya göç ediyor. Dünyanın en büyük göçü sırasında leopar, arslan,çakal ve timsahlar ise sürüleri en yakından takip ederler. Göç, Kasım ayındaki kısa yağmur mevsiminin başlaması ile, Tanzanya’da bulunan Serengeti ve Ngorongoro Parkına geri dönerek tamamlanır. Büyük Göçün yanı sıra Masai Mara yıl boyunca safari için de çok uygun. Kuş meraklıları için bölgede 500 farklı türün yaşadığı kaydedilmiş. Masai Mara ayrıca muhteşem güzellikteki Masai aslanı ve de çok yakından gözleme şansı bulabileceğiniz çitalarıyla da ünlü.


KENYA’DA BULUNAN ULUSAL PARKLAR

Samburu Ulusal Parkı

Kayalık yamaçlara doğru uzanan dar bir ova olan Samburu, leoparlar, ‘grevy’ zebrası, ‘beisa’ oryxleri, ‘reticulate’ zürafası gibi vahşi doğanın ender bulunan cinsleri için ideal bir bölgedir. Samburu Ulusal Parkı’nın can alıcı özelliklerinden birisi de, Ewasa Nyiro Nehri’nde yıkanan çok sayıda fili izleme ayrıcalığı sunması. Parkın doğusunda, şelaleler arasından akan Shaba Nehri’nin göz alıcı bir manzarası var.

Amboseli Ulusal Parkı

Kilimanjaro dağının eteklerindeki Amboseli Ulusal Parkı’nda fil ve ceylan sürülerini, aslan, leopar ve çitaları görmek mümkün. Bataklıklar ve mevsimlik göllerin arasında, farklı türlerdeki kuş ve balık türleri de barınıyor.

Meru Ulusal Parkı

Meru, ağaçlardaki aslanları görebileceğiniz yegane Ulusal Park. Ormandan çayıra, bataklıktan etrafında Afrika palmiyelerinin sıralandığı onlarca nehre kadar, farklı habitatların içinde yer aldığı Meru Ulusal Parkı’nda vahşi hayat da çok çeşitli. Aslan, leopar, çita, fil ve manda en çok görünen türler. Ayrıca nehirde birçok su aygırı ve timsah görmek de mümkün.

Tsavo Ulusal Parkı

Tsavo Ulusal Parkı; batı yakasında vahşi doğanın güzelliklerine alternatif olarak, volkanik kayalıklar arasından fışkıran pırıl pırıl bir akarsu da sunuyor. Ziyaretçiler, Mzima İçmeleri’nin kaynağına kadar yürüyerek, nehir kenarında, vahşi hayvanların su içmelerine tanık olabiliyor. Ayrıca gözlem deposuyla sualtına inip, oradan vahşi doğanın kahramanlarının susuzluklarını nasıl giderdiğini izleyebilir, nehirdeki farklı balık türlerini daha yakından görebilirsiniz.

Nakuru Gölü

Kenya’nın güney-batısında ve Doğu Afrika Rift Vadisinin kalbinde yer alan Nakuru Gölü bir flamingo cenneti. Bu bölgede binlerce pembe flamingonun yanı sıra çeşitli kuş, bufalo ve de soyu azalan türler arasında yer alan siyah ve beyaz gergedanları görmek mümkün.


MASAİ MARA HAYVAN ÇEŞİTLERİ VE KISA BİLGİLER

AFRİKA FİLİ

Filler,genelde sürü halinde yaşıyorlar. Hortumlarında yer alan 50.000 adet kas sayesinde, bir yandan ağacın kalın bir dalını kopartabiliyor, diğer yandan yerden ince bir kabuğu kavrayıp alabiliyorlar.Hem güçlü hem de esnek ve hassas hortumlarında 4lt suyu aynı anda tutabiliyorlar. Alınlarında yer alan bir haberleşme organı sayesinde, 20 hertz’in altında bir frekansta insan kulağının duyamadığı sesler yayarak, 10 km mesafeden birbirleri ile haberleşebiliyorlar. Otobur olan filler günde 330kg yeşillik yiyorlar, yani günün 16 saati yemek yemekle geçiyor.

ASLANLAR; en sosyal kedi türüdür. Bir ya da iki erkek aslan liderliğinde dişi ve yavrular sürü halinde yaşıyorlar. Erkek olanı yelelerinden ayırt edebilirsiniz, yaşları ilerledikçe yeleleri uzuyor ve gürleşiyor. Erkeğin görevi bölgeyi tehlikelere karşı korumak ve olası davetsiz misafirler ile dövüşmek. Dişilerin görevi ise avlanmak, ve yavrularını büyütmek. Aslan yavruları kör doğar ve gözleri 6 gün sonra açılır. Anne aslan yavruları 3 ay emzirir, daha sonra avlanmayı öğretir, 1 yaşına geldiklerinde kendi kendilerine avlanabilir hale gelirler. Aslanların kükremeleri 5km öteden duyulabilir.

ÇİTALAR; kökeni Hindistan’dır, Hintçe benekli anlamına gelen çita’ların gözlerinin altında göz yaşı damlaları gibi siyah benekleri vardır. Saatte 120 km hızla koşabilen çitalar dünyanın en hızlı koşan kara hayvanı olarak bilinir.

LEOPARLAR yalnız yaşarlar. Ağaca en iyi tırmanan kedi olan leoparlar genelde avlarını ağacın üzerinden atlayarak yakalar ve başka hayvanlar avını kapmasın diye avını ağaca çıkartıp yer. Leoparların boyunlarının altında siyah noktalardan oluşan bir çizgi mevcuttur.

ZEBRALAR sürüler halinde yaşarlar. Hiçbir zebranın çizgileri birbiri ile aynı değildir, insanın parmak izleri gibi her zebranın kendine özgü çizgileri vardır.

ZÜRAFA; Afrikanın en uzun boylu hayvanı olan zürafalar, boynuzlu doğan tek hayvan cinsidir. En uzun, en güçlü ve en uysal kara hayvanı olan zürafalar ayrıca en büyük kalbe sahip kara hayvanıdır.

HİPOPOTAMLAR; sürü halinde suda yaşarlar, ve genelde tehlikesiz görünürler, ancak su ile arasına girerseniz Afirka’nın en öldürücü ve tehlikeli hayvanı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.Geceleri beslenmek için karaya çıkarlar ve gün ışımaya başladığında tekrar suya geri dönerler.

AFRİKA ANTİLOPU; Afrika antilopları (Öküz başlı antiloplar), 1.15-1.40 metreye kadar büyüyebilirler. Ağırlıkları 150-250 kg arasında değişir. Yaşam kıtaları Afrika’dır. Habitatları özellikle Serengeti ovalarındadır. Vahşi doğada 20 yıldan fazla yaşayabilirler.Savanada bulunan otları dikenli yaprakları ve yere düşmüş olan meyveleri yiyerek beslenirler.Senede bir veya iki kere göç yaparlar. Bunun nedeni kuraklığın baş göstermesi ve meyvelerin az kalmasıdır.

SİYAH AFRİKA GERGEDANI
Doğu, orta ve güney Afrika’nın savanlarında yaşayan bu memelinin boyu 1.50cm. ,ağırlığı ise 1-1.5 tondur.Kendi bölgesinin dışına çıkmayı sevmeyen ve yalnız yaşayan bu hayvan egemenlik bölgesini bıraktığı dışkılarla belirler.Üreme döneminde kendine bir eş bulur.Dişi 17-18 aylık bir gebelik sonunda sadece bir tane yavru yapar.İkinci yavru olduğunda , ilk yavru aileyi terkeder.Siyah gergedan ,çok becerikli bir hayvandır.50 cm.lik patika yollarda bile rahatlıkla hareket edebilir.Otobur olan bu hayvan ,genellikle gündüz erken saatlerde beslenmek için dolaşır.Gece saatlerinde geviş getirirken çıkardığı ses 20 km. uzaklıktan duyulabilir.Dev cüssesine rağmen saatte 50 km. hızla hareket edebilen, genellikle barışçıl karakterde bir hayvandır.

ÇAKAL
Köpek familyasından; iki tür Afrika’da; üçüncü bir türü ise Kuzey Afrika,Asya,Güneydoğu,Avrupa’da yaşayan bir memelidir.Renkleri siyahtan kirli sarıya kadar değişir.Ortalama omuz yüksekliği 40 cm, ağırlığı 9 kilodur.Genellikle gececi bir hayvandır.Karanlık bastıktan sonra ulumasıyla tanınır ve daha çok bozkırlar, bataklılar, kırsal kesimlerde yaşar.Dişiler bir batında 6-9 yavru yaparlar.Daha çok leşle beslenen çakal; aslan,kaplan gibi büyük yırtıcı hayvanların parçaladıkları avların artıklarını sırtlanlar ve akbabalarla paylaşır.Ayrıca küçük hayvanları da avlar.

THOMSON GAZELİ (Gazella thomsoni)
Afrika’nın Ekvator kuşağına yakın, bol bitki örtüsüne sahip savanlarında yaşayan bu hayvanın boyu yaklaşık 65 cm, ağırlığı ise 20-30 kg.dır.Erkeklerinin boynuzlarının uzunluğu 30 cm’e ulaşır.Dişilerinin boynuzu ise daha kısadır.Afrika’da en sık rastlanan gazel türü olan Thomson gazeli genellikle 10-50’lik gruplar halinde yaşarlar.Savandaki otlarla ve ağaçların yapraklarıyla beslenirler.

SİYAH AFRİKA ANTİLOPU
Bu hayvan Güney Afrika’nın savan ve yarı çöl bölgelerinde yaşar.Güçlü bür yapıya sahip olan bu antilopun boyu 120 cm. ağırlığı ise 205 kilodur.Erkek antilopların boynuzlarının uzunluğu 120 cm’yi bulur.Dişilerin boynuzu ise biraz daha kısadır.Genel olarak grup halinde yaşarlar.Sadece sürü dışına atılan yaşlı antiloplar yalnız dolaşır.30-40 antiloptan oluşan grubun sayısı kurak mevsimde 100’ü bulur.Dişi siyah Afrika antilopu 270 günlük bir hamilelik döneminden sonra bir tek yavru dünyaya getirir.

AFRİKA BUFALOSU(MANDASI)
Afrika mandası (Syncerus caffer) Bovidae familyasından boynuzlu bir hayvandır.Bu hayvan 1,7 metre boya ve 3,4 metre ene ulaşır. Savanada yaşayan mandaların erkeği 500-900 kg, ve erkekler, dişilerden daha büyük olabilir. Ormanda yaşayan mandalar onun sadece yarısı kadardır. Afrika mandası daha büyük olan Asya mandası ile o kadar yakın akraba değildir, ama aynı atadan gelirler. Savunmacı doğası yüzünden insanlara tehlike oluştururlar ve bu yüzden Asyalı akrabsının aksine hiç ehlileştirilememiştir.İşte bu yüzden Afrika mandası Afrika’nın beş büyükleri listesinde 1. sıradadır.

Gölgede ve suya yakın olmayı tercih ediyor. Güçlü ve sakin olmasına karşın rahatsız edildiğinde ciddi tehlike oluşturabilecek kadar saldırganlar. Otçul olan bufalonun hamileliği 330-346 gün sürüyor. Belli bir çiftleşme dönemi yok. Dişi, yavrusunu 5-15 aylık olana kadar ya da yeni yavru doğana kadar emziriyor. Yavru, anneyle birlikte iki yıl yaşıyor. Dişiler 4-5 yaşında, erkekler 7-8 yaşında çiftleşmeye başlıyor. Sürü halinde yaşıyorlar. Bunu özellikle büyük kedilerden korunmak için yapıyorlar. Bufalolara özellikle aslanlar saldırıyor. Savuti aslanlarının yiyeceklerinin yüzde 40 ını bufalolar oluşturuyor.

Bufalolar, günde 8-10 saatlerini beslenmeye ayırıyor. Sıcağa karşı çok hassas oldukları için gece ve serin saatlerde daha çok dolaşıyorlar. Günde en az iki kez su içiyorlar.
En geniş bufalo sürüleri 1000-2000 adetten oluşuyor. Genelde 100-200 adetlik sürüler halinde yaşıyorlar. Bulaşıcı hastalıklara yatkınlar. Çok sık avlanıyorlar ve yüksek ticari değerleri var.


MASAİ MARA KABİLESİ YERLİLERİ

Masailer Tanzanya ve Kenya sınırları içinde bulunan ‘Masai Mara’ bölgesinde yarı göçebe bir hayat süren yerli halka verilen isimdir. Tanzanya ve Kenya’da yaşayan Masailerin, toplam nüfusunun yaklaşık 900.000 olduğu tahmin edilmektedir. Her iki ülkede uzak köylerde yaşamaları ve yarı göçebe hayat stilleri nedeniyle nüfusları hakkında tam bir tahmin yapmak güçtür. Masailerin köylerine kraal adı verilir ve Maa dilini konuşurlar. Genelde ince, uzun yapılı insanlardır. Daha çok kırmızı renkli giysiler giyerler. Yakıt olarak tezek kullanırlar. Hayvan derisi ve kuru otlardan yapılmış yataklarda uyurlar. Bazen küçük hayvanları soğuk veya yabani hayvanlardan korunmak için kulübelerine alırlar.

Köy kulübeleri, küçük dal parçaları, çalılar, sığır dışkısı ve idrarının güneşte kurutulması sonucu elde edilen harçlarla hanımlar tarafından inşa edilir. Geçici evlerinden başka hiçbir şeyleri olmayan Masailerin mezarları yoktur. İnanışları gereği ölülerini taşımıyor ve doğada vahşi hayvanlara bırakıyorlar.

Ayrıca dans etmeyi çok seven ve kutlamalar yaparken de dans eden Masailer aslan avladıklarında, inek kanı içerlerken ya da düğünlerinde zıplama dansı (Swahili dilinde adumu ) yapıyorlar. Bir araya gelen erkekler savaşçı kıyafetlerini giyip,şarkılar söyleyerek zıplamaya başlıyorlar. En yükseğe zıplayan erkek, grubun en güçlüsü anlamına geliyor.

Kadınlar, mavi, sarı ve kırmızı renklerin hakim olduğu rengarenk elbiseler giyerler. Boyunlarında boncuklardan işlenmiş kolyeler taşırlar. Bunlara ilaveten yine renkli boncuklardan yapılmış bilezikler ve halhallar kadınların kıyafetlerine renk katıyorlar.

Erkekler,ellerinde efsanevi sopalarını taşıyorlar. Bu sopalar, Masai erkeklerinin vaz geçilmez aksesuarlarıdır. Onlarla bütünleşmişler. Erkeklerin de boyunlarında boncuktan yapılma kolyeler, kollarında bilezikler ve ayaklarında halhallar bulunur.

FOTOĞRAFLARLA MASAİ KÖYLÜLERİ

FOTOĞRAFÇILAR İÇİN;

Kenya gezisi,vahşi yaşamı gözlemlemek için  düzenlenen bir gezi.Dolayısı ile en çok kullanacağınız lensler telefoto lenslerdir.

40-150 mm(70-200 mm full frame karşılığı) lens işinizi bir yere kadar görür.70-200 mm lensi kroplu (APS-C sensörlü)bir makine ile kullanıyorsanız bu size 300 mm ye yakın bir uzaklık verir ki bir çok şey için yeterlidir.Fakat 100-400 mm bir lensiniz varsa daha detaylı vahşi yaşam fotoğrafları çekebilirsiniz.Ayrıca Masai Mara ve genel olarak Kenya’da çok fazla kuş türüne rastlarsınız.Kuşları çekmek için de 100-400 mm lens mutlaka gerekli.Teleconventör kullanarak ta odak uzaklığınızı artırabilirsiniz ama bu da size 1-2 stop kaybettirir.Böyle bir durumda gün doğumu ve gün batımında çekeceğiniz fotoğraflarda enstantaneden dolayı sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Ben Kenya gezisinde 24-70 mm.f/2,8 lens ile birlikte,40-150 mm f/2,8 ve 100-400 mm telefoto lensleri kullandım.Çift body ile çekim yaptım.Sürekli araba ile dolaştığınızdan dolayı yanınızda ekipman taşımanızda bir sorun yok.Monopod veya tripod safaride çok kullanışlı olmuyor.Sürekli araba üzerinde çekim yapıyorsunuz ve araçlar 4-6 kişilik yan yana ayakta durduğunuzda sıkıntı oluyor.Bunun yerine fasulye torbası denen torbalar var.İçinde fasulye yada cam bilye denen malzemeler bulunuyor bunları aracın yan çıtalarına koyarak lenside buna oturtarak rahat çekim yaparsınız.Bu gezide ben pratik bir şey yaptım.Fermuarlı ayakkabı yıkama torbasını alıp içine ufak bir elyaf yastık koydum ve kapadım.Bunun üzerine lensimi koyarak çok rahat çekim yaptım.16-50 mm(24-70 mm. Full frame karşılığı)manzaralar ve geniş açılı çekimler için yeterli oluyor.Devamlı dolaştığınız için kadraj zaten geniş oluyor.10-24 mm gibi geniş açı lensi hiç kullanmadım.Safariye gidecekseniz araçlar mutlaka 4 kişilik olsun.6 kişilik bir araçta fotoğraf çekmek çok zor.Araç içinde hem ayakta durmak hem de yer değiştirmek çok zor.En çok dikkat etmeniz gereken konu,devamlı telefoto lens kullandığınız için enstantane değerlerini sürekli kontrol etmeniz.Aniden karşılaştığınız bir olayda heyecanla hareket etmeden önce enstantane değerinize mutlaka bakın,yoksa fotoğraflarınızın flu çıkma olasılığı çok yüksek olur.

Leave a Comment