Ekim 31, 2016

LAPLAND / LAPONYA

By In SEYAHAT YAZILARI

LAPLAND / LAPONYA GEZİSİ (BEYAZ DÜŞLER ÜLKESİ)

Lapland gezisi,ren geyikleri, husky köpekleri, noel baba , kar motoru safarisi, buz kıran gemisi ile donmuş denizde yolculuk ve buz parçaları arasında yüzme deneyimi yaşayacağınız,eşsiz doğası ve kuzey ışıkları ile aklınızda bir masal gibi kalacak muhteşem bir deneyimdir…


Finlandiya Hakkında kısa Bilgi

Dünyanın teknolojisi en gelişmiş ülkelerinden biri olsa da Finlandiyalılar sıcak aylarda sade ahşap yaz evlerine gidip teknolojiden uzak yaşamayı severler. Bu evlerin çoğu göl kenarındadır ve Finler sauna, yüzme, balık avlama ve mangal yapmayı severler. Diğer Kuzey Avrupa ülkelerinden farklı olan Fince Ural-Altay dil ailesine ait ve grameri Türkçeye benziyor, sondan eklemeli. Finler Korvatunturi Dağı’nın Noel Baba’nın memleketi olduğunu söylüyorlar. Finlandiya’da fiyatlar epey pahalı.

LAPLAND

Lapland Bölgesi, üç ülkenin; Finlandiya, Norveç ve İsveç’in kuzey kutup dairesinde kalan kısmına verilen isimdir.Lapland’da yaşayan bölgenin yerlilerine Sami(soumi) deniyor. Bunların geçim kaynağı geyikler.Doğadaki geyikleri yakalayıp kendi sürülerine katıyorlar ve her geyiği işaretliyorlar böylece geyikler başka birisinin çiftliğine gitse bile sahibine iade ediliyor.

 

REN GEYİKLERİ

Eskiden  Lapland da kar motorları  popüler olmadan önce, Geyikler neredeyse her şey için gerekliydi. Günümüzde geyik artık nadiren seyahat için kullanılır  olsa bile, hala Lapland’in beslenme ve el sanatları icin önemli bir kaynağıdır.

Bununla birlikte, ren geyiği kızağı sürmek turistler arasında en popüler aktivitelerden biridir. Bir geyik ciftligini ziyaret ettiginizde ise, Lapland yaşamını , nasıl giyindiklerini, geyikleri nerelerde ve nasıl kullandıklarını öğrenme şansına sahipsiniz.Ren geyiklerinin boynuzları her yıl düşüyor ve yenisi çıkıyor.Geyik eti oldukça lezzetli.

 

HUSKYLER

Laplanda geldiğinizde Husky köpek çiftliğine gidip, bu sevimli ve güzel hayvanlarla vakit geçirebilirsiniz.Ayrıca husky köpeklerinin çektikleri kızaklarla muhteşem doğada,karla kaplı ormanlık yollarda gezinti yapabilirsiniz.

 

Husky köpeklerinin özellikleri

Sibiryalı Husky güçlü yapılı bir köpektir. Yüzü ve vücudunun altı kısmı beyaz kalan kısımlar kurt grisinden gümüşi griye ya da kum sarısından siyaha değişiklik gösterir. Kahverengi ya da mavi gözlü olabilir. Bir çoğu birbirinden farklı göz rengi ile dikkati çeker. Buz mavisi gözleri ile çok korkutucu ve vahşi bir görünüm sergilesede gayet yumuşak huyludur. Büyük kar ayakkabılarını andıran tüyler patilerini keskin buzlu zemine karşı korur. Kulaklar dik ve yukardan konumludur. Sibiryalı Husky sık, yünsü alt kürk ile yumuşak bir dış kürke sahiptir. -50 / – 60 C ‘ye dayanabililir.

 

Husky’ler kibar, oyuncu, ancak inatçı ve haylazdır. Bu neşeli köpekler kendi ailelerine çok bağlıdırlar. Zeki, sosyal, sakin ve geçinmesi kolay köpeklerdir. Apartman hayatına uygun değildirler. Husky ev içinde oldukça hareketlidir. Sık kürkleri nedeniyle sıcak iklimlere uygun bir ırk değildir. Bu ırk sürü halinde yaşamayı sever.

 

KAR MOTORU SAFARİSİ

Finlandiya, topraklarinda ve cevresindeki denizler de dahil olmak uzere tamamen buz tutan tek ulkedir. Bu nedenlere turistler icin kar motoru ve buzda balik safarileri duzenlenmektedir. Bu safariler genellikle buz tutmus göller uzerinde yapilmaktadir.

Bu göllerde buz kalinligi 150cm kadar cikabilir. İlginç ve bir o kadar da keyifli ve heyecanlı olan bir aktivite de kar motorlarıyla, muhteşem karla kaplı doğa manzarası eşliğinde yol alıp buz tutmuş gölde mola verip balık avı yapabilirsiniz.

 

SAMPO BUZ KIRAN GEMİSİ

1960 yılında ilk olarak devlet tarafından yaptırılmıştır ve 1961 yılında resmi olarak Finlandiya’da bulunan 24 büyük  limanın yollarını açmak için kullanılmıştır.Şu anda 26 senedir turistik olarak  Botnia korfezinde hizmet vermektedir.Günümüz de Finlandiya’da 9 adet buz kıran gemisi bulunmaktadır ve sadece Sampo gemisi turistik hizmet için kullanılmaktadır.

Buz kıran gemisi tamamen donmuş olan denizde,buzları kırarak kendine yol açarak ilerler.Uçsuz bucaksız ve tamamen buzla kaplı bir denizde böyle bir gemi ile ilerlemek çok heyecan verici.Gemi denizin belli bir yerinde durarak mola verir.Asıl heyecan burada başlar ve isteyenler özel bir kıyafet giyerek buzların arasında donmuş denizde yüzme deneyimini yaşarlar.

 


SANTA CLAUS / NOEL BABA KÖYÜ

Burası Noel babanın resmi evinin olduğu yer olarak anlatılır.Finlandiyalılar Noel babanın burada yaşadığına inanırlar ve temsili bir Noel baba ve evi vardır.Noel baba ile karşılıklı görüşmek isterseniz bir ücret ödemeniz gerekir.

Rovainemi tam kutup dairesi içerisinde yer alır.Noel baba köyünün tam ortasında bu dairenin temsili bir çizimi vardır.Bu çizginin bir tarafı Kuzey kutbu diğer tarafı Güney kutbu olarak belirtiliyor ve bu çizgiden geçen turistlere bu eyleme dair bir belge veriliyor.

BUZ OTEL

Bazı soğuk ülkelerde olduğu gibi,Lapland’da da her yıl,farklı bir konsept anlayışıyla buzdan bir otel yapılır.her yıl düzenlenen bir yarışma ile kazanan mimar ve değişik sanatçılar buraya gelip buz oteli inşa ederler.

Otelin içerisinde,buzdan yapılmış yataklı odalar,çeşitli hayvan ve insan heykelleri,buz bar,buzdan yapılmış yemek masaları olan restaurant ve değişik eğlence objeleri bulunur.İsteyen turistler burada gece konaklama yapabiliyor.Fakat içeride ısı -8 / 10 derece civarı.Havalar ısındığında buzdan otel tamamen eriyor ve bir sonraki kış yenisi yapılıyor.

LAPLAND’DEN  ENSTANTANELER

 

FOTOĞRAFÇILAR İÇİN;

Lapland çok soğuk bir bölge.Isılar – 15/-30 derece arasında değişiyor.Bu da fotoğraf çekmede bazı zorlukları yanında getiriyor.Öncelikle piller çabuk tükeniyor.Buna dikkat etmelisiniz.Yanınızda yeterince yedek pil bulundurun ve bunları montunuzun iç cebinde taşıyın.Makinenizi soğuktan korumalısınız.Sürekli dışarıda tutarak çekim yapamazsınız belirli bir derecenin altında makine çalışmıyor.Benim uyguladığım yöntem ve size tavsiyem şu;paket halinde sayılan ısıtıcı torbalar var orada da bulabilirsiniz gitmeden buradan da alabilirsiniz.Islak mendil paketi gibi salladığınız da ısı yayıyor ve belli bir süre bu ısıyı muhafaza ediyor.Fotoğraf makinenizi taşıdığınız çantaya bunlardan birkaç tane koyun ve makinenizi çekim yaptıktan çantaya bunların yanına koyun böylece belli bir ısıyı korumuş olursunuz.Ayrıca dışarda gezerken lens değiştirmeyin.16-50 mm(24-70 mm full frame karşılığı)f/2,8 diyaframlı bir lens işinizi görür.Diğer bir sıkıntı dışarıda dolaşıp otele veya restauranta iç mekana girdiğinizde ısı farkından dolayı makinenizde nem oluşur.Eğer suya dayanıklı bir makine ve lensiniz yoksa bu sorun yaratır.Bunun için içeri girmeden önce makine ve lensinizi bir beze sıkıca sarın ve içeri girdikten belli bir süre sonra makinenizi açın.

Lapland’da fotoğraf çekmek için parmalarınızı çok iyi korumalısınız.Bunun için elinize önce ipek ince bir çift eldiven giyin.Bunun üzerine de parmakları açılabilir diğer bir çift eldiven daha giyin.Dışarıda – 20 derecelerde soğuk bir hava varken çıplak parmaklarla ancak 1-2 kare çekime dayanabilirsiniz.(Ben test ettim)İpek eldivenler hem sıcak tutar,hem de çekim esnasında makineye müdahele etmenize olanak verir.Sürekli karla kaplı yerlerde çekim yapacağınız için makinenizi 1-2 stop artı pozlamanız gerekir.

Leave a Comment