Ekim 31, 2016

VENEDİK ve MASKE FESTİVALİ

By In SEYAHAT YAZILARI

“Yüzlerimizi Saklarız Maskelerin Ardına / Sanki Gizleyebilecekmişiz Gibi…”


VENEDİK İLE İLGİLİ BİLGİLER

Venedik, Kuzey İtalya’nın doğusunda Adriyatik denizi kıyılarında, İtalya’ya bağlı ada şehridir. Karaya 4 km. uzunluğunda kara ve demiryolu köprüsü ile bağlanır. Yaklaşık 118 adacık üzerine kurulu olan şehirde, adacıkları birbirinden ayıran 170 kanal ve birbirine bağlayan 400 köprü bulunur. Venedik, Avrupa’nın kara taşıtlarına izin verilmeyen tek büyük kentidir.

“Kanallar Şehri”, “Maskeler Şehri”, “Sular Şehri”, “Köprüler Şehri”, “Batan Şehir” gibi değişik tanımlarla anılan Venedik’te görülecek birçok yer ve yapılacak bir çok aktivite bulmak mümkündür.

San Marco Meydanı’nını (Piazza San Marco) gezmek,Çan Kulesi’nden (Campanile di San Marco) Venedik şehrini izlemek ve fotoğraflamak,Büyük Kanal’da (Grand Canal) gezinti yapmak,Rialto köprüsü’nü görmek,Gondol gezisi yapmak ve hatıra olarak bir Venedik maskesi almak başlıca yapılacaklar olarak sıralanabilir.

San Marco Meydanı (Piazza San Marco) tüm sokakların, kanalların en sonunda ulaştığı noktada yer alan Venedik’in dünyaca ünlü ana meydanıdır. Bizans mimarisinden esinlenerek 13. yüzyılda tamamlanmış San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco), Dükler Sarayı (Palazzo Ducale), Saat Kulesi (Torre dell’Orologio) ve Çan Kulesi (Campanile di San Marco) meydanın önemli yapılarındandır. Meydan tarihi dokuya sahip yapılar, oturup soluklanabileceğiniz kafeler ve birbirinden güzel hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz mağazalarla doludur. Venedik’e gittiğinizde dönüp dolaşıp uğrayacağınız, Venedik’in kalbi durumunda bir yerdir.

Derinliği yaklaşık 5 metre olan Büyük Kanal, 4 km’lik ters “S” şekline benzer kıvrımlarıyla tüm Venedik’i bir baştan bir başa geçer. Tamamen deniz yollarıyla ulaşımın sağlandığı Venedik için bu kanal ana yol sayılabilir ve görülecek birçok yapı da yine bu kanal üzerinde yer almaktadır.

4 büyük köprü Büyük Kanal’ın iki kıyısını birbirine bağlar. Bu köprülerden en meşhur olanı ise Rialto Köprüsü’dür (Ponte di Rialto). 1591 yılında yapılmış olan köprü, 1524 yılında çökmüş olan orijinal ahşap köprünün aynı mimarisiyle modernleştirilmiş halidir. Köprü üzerinde hediyelik eşya satan bir çok dükkan bulunmaktadır.

Büyük Kanal üzerinde ihtişamla yükselen Salute Bazilikası’da görülecek önemli yerlerden birisidir. 1600’lü yılların ortalarında ortaya çıkan veba nedeniyle halkın önemli bir bölümünün öldüğü dönemde yapılan bu kilise Meryem Ana’ya ithaf edilmiş. Gerek mimarisi gerekse de içerisinde bulunan sanat eserleri ile önemli bir yer.

Venedik şehri her zaman gondollarıyla anılmıştır. Şehrin geneline yayılmış olan 400 civarında gondol bulunmaktadır. Eskiden şehrin tek ulaşım aracı olan gondollar günümüzde turistik bir etkinliğe dönüşmüş ve ziyaretçilerin kanal gezilerinde tercih edilir olmuş.Çizgili kıyafetli şapkalı gondolcular ve müzisyenler eşliğinde yapılacak keyifli bir kanal gezisi , Venedik’in ara sokaklarını bir de kanallar üzerinde keşfetmenizi sağlayacaktır.

Onuncu yüzyıl başlarından itibaren cam işçiliği konusunda adını duyurmuş olan Murano Adası, eski dönemlerde sarayların ve aristokratların evlerini süsleyen cam işlemelerin yapıldığı yermiş. Günümüzde hala ayakta kalan cam fabrikalarını gezebilir, cam üfleme şovlarını seyredebilir, atölyelere katılıp kendi cam işlemenizi yapabilirsiniz. Ayrıca birbirinden güzel cam hediyelik eşyalarından satın alabilirsiniz.

Bir diğer önemli ada olan Burano ise dantel işçiliği ile meşhurdur. Sıra sıra dizilmiş rengarenk binalarla bezeli adada da bir dantel okulu açılmış ve buralarda da atölyeler düzenlenmektedir.


VENEDİK MASKE FETİVALİ

“Yüzlerimizi Saklarız Maskelerin Ardına / Sanki Gizleyebilecekmişiz Gibi…”

Kentteki her meydan, her sokak, maskelerin ardında, adeta bir tiyatro sahnesi. Sanki zaman tüneline girmişsiniz de tarihin farklı sayfalarında seyahat ediyor gibi hissediyorsunuz kendinizi. Kâh 13.yüzyılda sarayın balosuna davetliler geçer yanı başınızdan, kâh masallara konu olan prenses tatlı tatlı gülümser size ve bir bakarsınız aniden uzaylılar sarar etrafınızı.Tarihin sayfalarındaki bu sürprizlerle dolu gezintide konuşma yoktur, tek iletişiminiz maskeler ardındaki gizemli gözler ve bakışlardır. Günün her saatinde şehirde maskeli ve kostümlü insanlar dolaşır. Özellikle sabahın ilk ışıkları şehri aydınlatmaya başladığında etrafta dolaşan maskeli insanlar görmek heyecan verici bir filmdeymişsiniz hissi uyandırır. Ve maskelerin ardına gizlenen hayatlar,bir süreliğine de olsa unutturur yaşamın hüzünlerini..Festivale katılanlar,çoğu kez taktıkları maskeler ve giydikleri kostümlerle, büründükleri kişiliklerine kaptırırlar kendilerini.Bazen el hareketleri ile,bazen vucüt dilleri ile bazen de size poz verirken belli ederler bu ruh hallerini..

Karnaval 2 Şubat’ta başlar ve günahların affedilidiği gün olan Af Salısı’nda sona erer. Ayrıca Santo Stefano Günü’nde (26 Aralık), Asensiyon’da (İsa’nın göğe yükseldiği gün) ve 5 Ekim’den Noel’in başlangıcına kadar olan dönemde de maskeler Venedik’teki halk eğlencelerinin baş tacıdır.

1268′den itibaren kutlanan Venedik Karnavalı’nın temeli aslında Pagan kültüründe baharı karşılamaya dayanıyor. Zaman içerisinde yasaklanan karnaval, 1979′dan beri her yıl kutlanıyor. İlk kutlanmaya başlandığı zaman sosyal sınıf ayrımlarını ortadan kaldırmak için kullanılan maskeler, şimdi Venedik Karnavalı’nın vazgeçilmezi haline gelmiş durumdadır.

Başlangıcı 13. Yüzyıla dek uzanan Venedik Karnavalı’nın neden ve nasıl başladığına dair çok fazla rivayet bulunmakta. Bunlardan en bilineni ve doğruluğuna en çok inanılanı, 1162 yılında Venedik’in kazandığı bir zafer sonucu halkın şimdiki San Marco Meydanı’nda dans etmeye başlaması ve bu ritüelin gelenekselleşmesi. 1979 yılından beri devlet eliyle resmi bir festival olarak kutlanan bu karnaval, her yıl Şubat ayında gerçekleştiriliyor.

Karnavalın en önemli özelliği olan maskelerin anlamı, eski zamanlarda var olan sosyal sınıf ayrımcılığının aşırılığına tepki göstermek ve aslında herkesin eşit olduğunu vurgulamak. Ayrıca bu maskeler sayesinde karnaval ruhunun temelinde yatan, kurallara karşı koyma ve özgürlük düşüncesi de daha kolay anlaşılıyor.Karnavalda kullanılan maskeler ,her yıl festival komitesi tarafından belirlenen temalar kapsamında hazırlanıyor ve festival dönemi boyunca kentin hemen her yerinde bu tema kapsamında eğlence ve aktiviteler düzenleniyor.

Maske takmanın zorunlu olmadığı karnavalda, Venedik halkının özellikle maske takmaya özen gösterdiğini söyleyebiliriz. Bunun nedeni takılan maskelerin toplumsal sınıf farklılıklarını yok ettiğine inanılması. Zaten oldukça güzel bir şehir olan Venedik, on binlerce insanın rengarenk maskelerle sokaklara çıkması ile doyumsuz manzaraların oluşmasına ve dolayısıyla milyonlarca fotoğrafın çekilmesine neden oluyor.

Maskeler her zaman Venedik karnavalının merkezinde olmuştur. Eskiden yapımında fonksiyonelliğin ön planda tutulduğu maskelerde günümüzde farklı tasarımlar daha çok tercih edilmektedir.


MASKE ÇEŞİTLERİ

BAUTA, bütün yüzü kaplayan ve ağız için dahi boşluk bırakılmayan maskelerdir. Eskiden suçlular, yüzünde yara izleri olan hastalar ve toplumda gizlenmek isteyenler Bauta takarlarmış. Bautaların yüzün sadece alından buruna olan kısmını kapatacak şekilde yapılanları da vardır ama bu maskeler kimlikleri yeterince gizleyemediği için eskiden çok tercih edilmezmiş, günümüzde ise daha rahat nefes alınması ve yemek yenilebilmesi adına bu tür Bautalar daha çok tercih edilir. Karnavalda en çok görebileceğiniz maskeler Bautalardır.

MORETTA, oval şekilli, siyah kadifeyle kaplı maskelerdir. İlk olarak Fransa’da kullanılmaya başlanan Morettalar, hızla Venedik’e yayılmıştır. Morettalar genellikle bir tülle süslenir ve kadınlar tarafından daha çok tercih edilir. Bu maskeler dudakların biraz üzerine kadar bütün yüzü kaplar.

LARVA, balmumu ve kumaş kullanılarak yapıldığı için diğer maskelere göre çok daha hafiftir, şekli ise maskeyi çıkarmadan yemek yemeye, bir şeyler içmeye elverişlidir. Uzun süre takılabildiği için en çok tercih edilen maskelerden biridir. Larvalar genellikle beyaz olur ve üzerinde farklı süslemeler olur. Volto olarak da bilenen Larvalar Venedik denilince akla gelen ilk maskelerdendir. Bu maskeler genellikle bir pelerin ve tricorn denilen bir şapkayla tamamlanır. Daha basit bir maske tercih edenler rengârenk tüylerle süslenmiş ve sadece gözleri kapatan kedi maskeleri takarlar.

Karnavalın en çok önemsenen tarafı ise son gününde uluslararası bir tasarım jürisi tarafından en iyi maskenin seçilmesi. Bu prestijli ödülü alabilmek için en güzel maskeyi yapmayı amaçlayan tasarımcıların tüm yıl boyunca çalıştığını söylemek mümkün.


FOTOĞRAFLARLA MASKE FESTİVALİ

 

Leave a Comment